Artykuł: Rozporządzenie UE w sprawie reklamy politycznej
Ukazał się numer 1/2004 kwartalnika Prawo Nowych Technologii, a w nim mój artykuł pod tytułem „Rozporządzenie UE w sprawie przejrzystości i targetowania reklamy politycznej: narzędzie zwalczania dezinformacji czy ograniczenie wolności słowa?”. Omawiam w nim unijne rozporządzenie w sprawie targetowania i przejrzystości reklam politycznych. i zastanawiam się w jakim stopniu wpłynie na wolność słowa w sieci.

Ostateczny tekst rozporządzenia został przyjęty przez Parlament Europejski 27.2.2024 r., a więc zaledwie kilka miesięcy przed wyborami do PE. Rozporządzenie ustanawia obowiązki w zakresie przejrzystości reklam politycznych, polegające na odpowiednim oznaczaniu reklam politycznych i zapewnieniu ich repozytoriów, a także ogranicza rodzaje danych osobowych, które mogą być wykorzystane do targetowania reklam politycznych. Choć zakres regulacji obejmuje reklamy polityczne rozpowszechniane za pomocą dowolnych mediów, w tym tradycyjnej, drukowanej prasy i linearnej telewizji, największe znaczenie ma dla komunikacji politycznej w sieci, przede wszystkim w mediach społecznościowych Jego adresatami są sponsorzy reklamy politycznej (kandydaci, partie lub organizacje prowadzące kampanię), podmioty świadczące usługi reklamy politycznej oraz wydawcy, którzy znajdują się głównie na końcu łańcucha wartości reklamy politycznej, publikując i rozpowszechniając reklamę za pośrednictwem dowolnego medium, w tym za pomocą platform internetowych.
W trakcie prac legislacyjnych wyrażane były obawy, że proponowane rozwiązania będą stanowić nadmierne ograniczenie wolności wypowiedzi i obiegu informacji w Internecie, przede wszystkim przez nakazanie platformom internetowym istotnego ograniczenia zasięgu wszystkich treści o charakterze politycznym, w tym tych zamieszczanych przez niezależnych twórców internetowych czy instytucje społeczeństwa obywatelskiego. W artykule próbuję odpowiedzieć na pytanie w jakim stopniu w ostatecznej wersji rozporządzenia obawom tym udało się zapobiec.
Doktor nauk prawnych i radca prawny specjalizujący się w prawie własności intelektualnej i nowych technologii. Łączę praktykę prawniczą z działalnością naukową, dzieląc się wiedzą i doświadczeniem na blogu. Dowiedz się więcej…