Licencja czy sprzedaż? Wyczerpanie prawa dystrybucji programów w prawie UE

Z przyjemnością informuję o premierze książki „Media elektroniczne – współczesne problemy prawne” pod redakcją K. Flagi-Gieruszyńskiej, J. Gołaczyńskiego i D. Szostka. Publikacja ta stanowi zbiór artykułów dotyczących zagadnień zaprezentowanych podczas 2. Forum Prawa Mediów Elektronicznych „Europa Cyfrowa”. Znalazł się w mniej również rozdział mojego autorstwa, zatytułowany „Licencja czy sprzedaż? Wyczerpanie prawa dystrybucji programów w prawie UE”.

W moim tekście koncentruje się na analizie kluczowych aspektów związanych z dystrybucją programów komputerowych w kontekście prawa autorskiego Unii Europejskiej. Podjąłem próbę wyjaśnienia, w jaki sposób Trybunał Sprawiedliwości UE w wyroku w sprawie UsedSoft wpłynął na interpretację przesłanek wyczerpania prawa dystrybucji. Wskazuję, że choć Trybunał nie przesądził o kwalifikacji umów dotyczących udostępnienia programów jako umów sprzedaży, to jednak uznał, że dla celów wyczerpania prawa należy traktować całość transakcji jako jedną operację, o ile spełnia ona określone kryteria, takie jak brak ograniczeń czasowych i jednorazowa płatność. Ponadto katalog okoliczności branych pod uwagę przy ocenie „sprzedaży” programu jest zamknięty, co ma istotne znaczenie dla praktyki obrotu oprogramowaniem.

Ponadto w książce poruszone zostały kluczowe kwestie związane z wpływem rozporządzenia eIDAS na prawo polskie, ochroną danych osobowych w Unii Europejskiej, jednolitym europejskim rynkiem konsumenckim oraz własnością intelektualną. Szczegółowo omówiono także zagadnienia informatyzacji postępowania egzekucyjnego, w tym ochronę prywatności dłużnika, elektroniczne tytuły wykonawcze czy sprzedaż w drodze licytacji elektronicznej. To pozycja, która z pewnością zainteresuje zarówno praktyków prawa, jak i teoretyków zajmujących się współczesnymi wyzwaniami związanymi z mediami elektronicznymi.

Książka, wydana przez Wydawnictwo C.H. Beck, jest już dostępna w sprzedaży w wersji drukowanej i elektronicznej.