Komentarz do ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych

W grudniu 2014 r., nakładem wydawnictwa Wolters Kluwer Lex, ukazał się komentarz do ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych pod redakcją Damiana Flisaka. Poza niżej podpisanym autorami komentarzy do poszczególnych przepisów są: Marek Bukowski, Damian Flisak, Paweł Podrecki, Janusz Raglewski, Sybilla Stanisławska-Kloc, Tomasz Targosz. Mojego autorstwa jest komentarz do przepisów szczególnych dotyczących programów komputerowych, treści autorskich praw majątkowych, rozdziału dotyczącego kontroli nośników optycznych i kilku innych przepisów ustawy.

Komentarz do ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych

Publikacja stanowi jeżeli nie najbardziej wyczerpujący, to z pewnością najobszerniejszy komentarz do ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych dostępny na rynku, stanowiąc kompleksowe opracowanie zagadnień i przepisów ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Publikacja zawiera bogate orzecznictwo sądów krajowych i europejskich (przede wszystkim Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej) oraz liczne odniesienia do wypowiedzi przedstawicieli doktryny. Dla każdego zajmującego się prawem autorskim czy to od strony praktycznej, czy to naukowej, jest to pozycja obowiązkowa.

Mój wkład obejmuje komentarz do rozdziału 7, czyli przepisów szczególnych dotyczących programów komputerowych, a także kilku innych przepisów ustawy (art. 6, art 6[1]. art. 17, art. 17[1] i rozdziału o rejestracji nośników optycznych). W zakresie ochrony programów komputerowych stanowi kontynuację i rozwinięcie moich wcześniejszych prac (przede wszystkim rozdziału o ochronie programów komputerowych zamieszczonego w pracy zbiorowej Prawo Internetu, red. P. Podrecki, Warszawa 2003, wydanie II zmienione i uzupełnione 2007), wzbogaconych o doświadczenia praktyczne i naukowe z ostatnich lat.

Komentarz jest do nabycia m.in. w księgarni internetowej profinfo.pl.

fot. Wolters Kluwer

Zbigniew Okoń

Jestem prawnikiem, radcą prawnym, doktorem nauk prawnych. Pracuję zawodowo, naukowo i sporo wykładam. Od blisko 20 lat moja aktywność koncentruje się wokół prawa nowych technologii i prawa marketingu. Więcej…

Może Ci się również spodoba