O autorze

Zbigniew OkońNazywam się Zbigniew Okoń. Jestem radcą prawnym, doktorem nauk prawnych. Studia prawnicze ukończyłem na Uniwersytecie Jagiellońskim. Na tej samej uczelni, w Katerze Prawa Cywilnego, obroniłem też doktorat. Od kilkunastu już lat główne obszary moich zainteresowań naukowych i zawodowych to okolice własności intelektualnej, prawa konkurencji, reklamy i nowych technologii. Dobrze czuję się na pograniczu prawa prywatnego i regulacji publicznoprawnych. Lubię też czasem zabawy ze skomplikowanymi problemami konstrukcyjnymi, zwłaszcza w prawie autorskim. Moją wiedzą staram się dzielić, często występując na różnego rodzaju konferencjach, szkoleniach czy warsztatach. Od czasu do czasu prowadzę też zajęcia na uczelni i w ramach różnego rodzaju studiów podyplomowych, m.in. na Uniwersytecie Koźmińskiego.

W ramach działalności naukowej współpracuję Centrum Badań Problemów Prawnych i Ekonomicznych Komunikacji Elektronicznej WPAiE Uniwersytetu Wrocławskiego. Działam też w Sekcji Własności Intelektualnej Instytutu Allerhanda. Na pracę naukową nie zostaje niestety tyle czasu, ile miałbym ochotę przeznaczyć, niemniej od czasu do czasu udaje mi się coś opublikować. Zainteresowanych pełnym wykazem moich publikacji odsyłam do serwisu Mendeley.

Zawodowo jestem partnerem w kancelarii Maruta Wachta sp.j. gdzie zajmuję się dwoma obszarami. Pierwszym jest prawo marketingu. W ten sposób zazwyczaj określa się miks regulacji wpływających na szeroko rozumianą działalność marketingową. Zajmuję się więc zarówno kwestiami reklamy wprowadzającej w błąd, reklamy porównawczej, produktowymi ograniczeniami reklamy czy regulacjami dotyczącymi środków przekazu, jak i regulaminami akcji promocyjnych, ich opodatkowaniem, uzyskiwaniem zezwoleń na organizację loterii, czy problemami ochrony danych osobowych i prywatności. Drugi obszar mojej aktywności zawodowej to prawo nowych technologii, co w praktyce przekłada się głównie na prawo autorskie, kontrakty (wdrożenia, serwis, outsourcing, cloud computing), trochę innej własności intelektualnej (znaki towarowe, patenty, wzory) czy dane osobowe (znowu). Doświadczenie praktyczne staram się przekładać na publikacje i działalność szkoleniową, stąd i one koncentrują się wokół prawa marketingu i prawa nowych technologii.

Zachęcam do lektury bloga i komentowania. Skontaktować się ze mną można za pomocą formularza kontaktu lub serwisów społecznościowych linkowanych w stopce.